Anasayfa > Etiket: php

WordPress Tema Yapımı – 2

Bir web sayfası oluşturmak için 2 temel dosyamız var. Bunlardan biri index.html diğeri ise style.css dosyasıdır. index.html dosyasında tasarım iskeletimizi yapacağız ve style.css dosyamız ile de iskeletimizi ayakta tutup görünüşünü belirleyeceğiz.” demiştik. Şimdi sıra hazırladığımız bu şablonu parçalarına ayırıp WordPress’e uygun hale getirmekte.

WordPress Tema Şablonu

Genel itirbariyle şablon 3 parçadan oluşur tabi ne kadar parçalayacağınız da size kalmıştır. Bu parçaları şöyle sıralayabiliriz;

 1. header.php
 2. index.php
 3. footer.php

1) Header.php

Html şablonumuzun <head></head> etiketleri ve bu etiketlerin içinde bulunan alan ile, <body> etiketi sonrasında tüm sayfalarımızda içerik alanından önce görünen logo ve menü ile vb. alanları barındıracağımız alandır.

 


 
  ApiQ Blog
  
 
 
  
Burası üst(header) alanımız.
Burası içerik(index) alanımız.
Burası alt(footer) alanımız.

ApiQ Blog WordPress Teması Büyük Ölçüde Hazır

Tekrar merhaba. Blog yazmaya yeniden başladıktan sonra bloğun içeriğinde de yer alacak olan WordPress tema yapımı konusuyla alakalı olarak muhakkak kendi temamla bu bloğu kullanmamın gerekliliğini hissetmiştim ve bu sebepten başlamış olduğum blog temasını büyük ölçüde tamamlayıp kullanmaya başladım.

Nasıl bir tema yaptım?

Sade, anlaşılır ve kolay bir tema olmasını hızlı bitmesi ve genel anlamda sizlerle paylaşacağım evreleri bünyesinde barındıracak böyle bir tema oluşturdum.

Temayla ilgili görüşleriniz ve sorularınızı yorum olarak paylaşırsanız sevinirim.

Sağlıcakla kalın efendim 🙂

Merhaba blog!

Merhaba!
Ben Abdurrahman. Yoğun iş temposu ve üzerinde çalıştığım bir proje sebebiyle müsait olamayıp ama her daim aklımın bi köşesinde tahta sahip kişisel blog hususunda her ne kadar daha önce farklı bir domain ile başlamış olsam da yeterli ilgiyi gösteremediğim, konu ve içerik olarak da WordPress tema yapımı, eklenti yapımı, Php, css ve html dillerinde kullanışlı işe yarar bilgileri burada hem kendime bir arşiv yapıp hem de yeni başlamış arkadaşlarıma da naçizane yol gösterici olabilmek adına fiziki ve mental anlamda hazırlanıp başladım.

Neden Kendi Temamı Yazmalıyım?

Tabii kendi projemde kendi emeğim ve tasarım olan temamı da kullanmak da benim için önemli. Bir wp projem vardı ve o projeyi sonuçlandırdım üzerinde çalışılacak bir şey kalmadığı için blog sayfama tema yapmaya da zamanım olacak  ve bu temanın yapım aşamasını da burada ilk konum olarak belirlemenin yerinde olacağı kanaatindeyim.

Takipte kalın efendim 🙂